Czy wiesz, że 53,75% Polaków deklaruje, że zdarza się im wyrzucić żywność? Aż 62,9% Polaków deklaruje, że wyrzuca pieczywo. Na kolejnych pozycjach znajdują się: świeże owoce (57,4%), warzywa (56,5%), wędliny (51,6%) oraz napoje mleczne (47,3%). Do najczęstszych powodów wyrzucania żywności należą jej zepsucie (62,5%), przeoczenie daty ważności (42%), przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5%), zbyt duże zakupy (22,2%)*.

Jak nie marnować żywności? Wprowadź z nami kilka prostych działań do codziennego życia.

Zaplanuj zakupy i posiłki. Tuż przed wyjściem zrób listę produktów, które są niezbędne do przygotowania posiłków na kolejne dni. Możesz taką listę robić też na bieżąco spisując produkty, które się kończą w ciągu tygodnia. Nie masz czasu zrobić listy? Przed wyjściem do sklepu zrób zdjęcie zawartości lodówki, wtedy już nigdy nie kupisz produktów, które już posiadasz.

Zwracaj uwagę na daty ważności produktów. Na opakowaniu każdego produktu żywnościowego znajduje się data jego ważności albo data przydatności do spożycia. Są to dwa różne typy oznaczenia. Datę ważności zapisuje się hasłem: „NALEŻY SPOŻYĆ DO…”. Zamieszczona obok data wskazuje, do kiedy spożycie danego produktu jest w pełni bezpieczne. W ten sposób oznacza się produkty nietrwałe (wędliny, mięso, ryby, nabiał). Data przydatności do spożycia to zapis „NAJLEPIEJ SPOŻYĆ PRZED…”. Dla konsumenta jest to informacja, do kiedy produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości (odżywcze i smakowe). Po tej dacie produkt najczęściej nadal nadaje się do spożycia. Taką datą znakowane są trwałe produkty, np. kasza, herbata, musztarda czy dżem. Stan takiej żywności możemy ocenić oprócz spoglądania na datę korzystając z własnych zmysłów – wzroku, smaku i węchu. Oczywiście jeśli w wyniku takiej oceny pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, produkt należy wyrzucić.

Przechowuj jedzenie w odpowiedni sposób. Na opakowaniu każdego zapakowanego produktu spożywczego znajduje się etykieta, która zawiera informacje o warunkach jego przechowywania. Warunki i czas przechowywania produktu po otwarciu określa się dla tych artykułów, w przypadku których następują zmiany mikrobiologiczne, które mogą negatywnie oddziaływać na konsumenta. Są to zazwyczaj produkty nietrwałe takie jak nabiał czy wędliny. Przykładowe oznakowanie – „Po otwarciu przechowywać w lodówce/lub w temperaturze do +4˚C i spożyć w ciągu 48 godzin”.

Stosuj się do zasady “FIFO”. Naucz się zarządzać zapasami w swojej lodówce. Pomoże Ci w tym zasada „FIFO” (First In, First Out), czyli co pierwsze kupione – pierwsze zjedzone. Jej stosowanie zapewni odpowiednią rotację produktów w lodówce i w każdym innym miejscu, w którym przechowujesz żywność.

Gotuj i włącz kreatywne myślenie. Do przepisów podchodź elastycznie, eksperymentuj. Do tworzenia potraw używaj produktów, które masz w domu i które mają najkrótszy termin do spożycia. Staraj się wykorzystać resztki produktów i przygotowanych potraw. Czerstwe pieczywo można wykorzystać do zrobienia zapiekanek lub grzanek. Można je również całkowicie wysuszyć i zrobić „bułkę” tartą. Idealnym rozwiązaniem jest mrożenie tego, czego będziesz potrzebować za kilka dni.

W naszych sklepach dokładamy starań, aby uniknąć marnowania żywności. W tym celu podjęliśmy współpracę z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej Lubuskim Zarządem Wojewódzkim.

* Raport Federacji Polskich Banków Żywności “Nie marnuj jedzenia 2020”, https://bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2020/10/Raport_NieMarnujJedzenia_2020.pdf

Komunikat dot. sprawozdania rocznego za rok 2022 o ilości marnowanej żywności.

W roku 2022 całkowita masa marnowanej żywności wyniosła 510kg. W związku z tym Spółka nie była zobowiązana do wnoszenia opłaty za marnowanie żywności, o której mowa w art. 5 ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.